eRejestracja Strona główna Diagnostyka
prenatalna
USG ciąży
Echo serca płodu
USG 3D i 4D USG ogólne
i endokrynologiczne
Wolne DNA płodu Nasi lekarze Godziny przyjęć Ceny Kontakt
Sonomedika
Badanie ultrasonograficzne Łódź

USG ogólne i endykrynologiczne w Sonomedika Łódź

USG piersi i układu moczowego

-
USG ogólne i endykrynologiczne U każdej osoby w każdym wieku mogą zdarzyć się mniej lub bardziej typowe objawy: niewyjaśnione pobolewania brzucha, wzdęcia, biegunki – czasem na przemian z zaparciami, wymioty, nudności czasem objawy kolki nerkowej lub wątrobowej. U niektórych pacjentów nagła utrata znacznej masy ciała powoduje wizytę u lekarza. Niekiedy ogólne osłabienie i anemia , objawy wola tarczycy, powiększone węzły chłonne, powiększenie się objętości jąder lub zgrubienie i bolesność w powłokach wywołuje panikę i chęć do pogłębionych badań diagnostycznych. W tych i wielu innych dolegliwościach nieocenione usługi oddaje ultrasonografia wykonywana przez kompetentnych i doświadczonych diagnostów wykonujących badania na nowoczesnym sprzęcie ultrasonograficznym.

W naszej firmie dzieje się na co dzień to co wydaje się lokalnie niemożliwe: specjaliści w diagnostyce ultrasonograficznej wyszkoleni w polskich i międzynarodowych ośrodkach referencyjnych wykonują badania na najlepszym sprzęcie ultrasonograficznym dostępnym jedynie w wiodących międzynarodowych centrach USG na topowym poziomie za cenę badań odpowiednią do krajowych realiów. Cud? Być może...

Czego może spodziewać się pacjent w zakresie ultrasonografii ogólnej w naszej firmie?

Ocenimy narządy jamy brzusznej: wielkość i echogeniczność wątroby, obecność i charakter ewentualnych zmian ogniskowych i krwiaków podtorebkowych, rysunek żylny wątroby, drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i przewód żółciowy wspólny. Przyjrzymy się pęcherzykowi żółciowemu pod kątem kamicy i odczynu zapalnego lub polipów oraz mas nowotworowych.

Obejrzymy tajemniczy narząd, który leczy wielu choć widziało go niewielu czyli trzustkę. Ocenimy jej wielkość, kształt, obrys i echostrukturę, obecność zmian ogniskowych w tym guzów i torbieli. Nie zapomnimy o przewodzie Wirsunga. Zmierzymy śledzionę, ocenimy jej strukturę i sprawdzimy czy nie cieszy się ona obecnością śledzion dodatkowych – zróżnicujemy to z obecnością powiększonych węzłów chłonnych okolicy jej wnęki. Węzły chłonne zaotrzewnowe oceniamy standardowo.

W czasie badania układu moczowego przyjrzymy się położeniu, kształtowi i wielkości nerek. Wykluczymy ich ekotopowe położenie i nadmierną ruchomość. Sprawdzimy obecność cech kamicy, zastoju, zmian pozapalnych i zwężenia warstwy korowej. Potwierdzimy lub wykluczymy ewentualną hipoplazję lub marskość oraz cechy guza o różnej etiologii lub zmian torbielowatych. Nieobca jest nam wiedza o wadach nerek i związanych z tym dolegliwościach. W zakresie dostępnym badaniu sprawdzimy moczowody i ich ujścia, zajrzymy ciekawskim wzrokiem do pęcherza moczowego w poszukiwaniu anomalii jego ścian (pogrubienie, zmiany śluzówki, uchyłki, złogi ,guzy i nacieki).
U osób płci męskiej ocenimy gruczoł krokowy, jego torebkę, echogeniczność obecność zwapnień okołocewkowych, zmian ogniskowych w tym guzów, nacieków i torbieli. Sprawdzimy zawartość moszny w tym jąder i ich struktury, obecność ew. żylaków, przepuklin kanałów pachwinowych, wodniaków, torbieli nasiennych i innych zmian np. pozapalnych.

W zakresie ultrasonografii endokrynologicznej poza wyżej wymienionymi narządami przyjrzymy się nadnerczom oraz tarczycy pod kątem wielkości, echogeniczności i zmian ogniskowych. Zróżnicujemy zmiany zapalne, pozapalne i torbielowate oraz lite i zaproponujemy dalszą diagnostykę (biopsja, leczenie endokrynologiczne i chirurgiczne).

Ultrasonografia umożliwia także ocenę ślinianek: ich wielkość i strukturę, obecność zmian ogniskowych i ewentualnych złogów w przewodach wyprowadzających. W obrazie usg widoczne są także guzy, torbiele i nacieki tych narządów.

Każde z naszych badań może zostać uzupełnione o wymaganą diagnostykę dopplerowską włącznie z najnowszymi technikami np. power doppler i ultrasonografią trójwymiarową. Mamy możliwość np. oceny przepływów w tętnicach nerkowych, wykluczenie lub potwierdzenie obecności tętniaka aorty lub patologicznych przepływów w wybranych naczyniach , np. w żyle wrotnej. Cechy neowaskularyzacji w przypadku zmian nowotworowych ocaniamy w badania Color i Power doppler. Podejmujemy się jako nieliczni ocenie zmian nietypowych np. guzom tkanek miękkich lub o nietypowej lokalizacji.
 
 
line