Strona główna Diagnostyka
prenatalna
USG ciąży
Echo serca płodu
USG 3D i 4D USG ogólne
i endokrynologiczne
Wolne DNA płodu Nasi lekarze Godziny przyjęć Ceny Kontakt
Sonomedika
Centrum medyczne dla Ciebie :)

USG 3D i USG 4D ciąży

USG 3D i USG 4D ciąży 3 D (trójwymiar) to technika obrazowania przestrzennego płodu przy użyciu odpowiedniego aparatu USG (jest to obraz statyczny). 
4 D to technika przestrzennego obrazowania płodu w czasie rzeczywistym (obraz ruchomy). 

Czy badania trójwymiarowe wnoszą więcej informacji na temat budowy płodu niż klasyczna ocena dwuwymiarowa? Póki co – NIE. Narządy wewnętrzne płodu (na chwilę obecną) nadal oceniamy tradycyjnie. 3/4D pomaga z pewnością uwidocznić twarz, kształt rąk i nóg oraz tzw. powierzchnię płodu. 

Oczywiście nauka idzie naprzód i z pewnością znaczenie obrazowania trójwymiarowego zwiększy się także w II i III trymestrze tak jak aktualnie zwiększa się w ocenie w I trymestrze. 

Niewątpliwie największą zaletą tej techniki obrazowania płodu jest fakt łatwego rozpoznawania kształtów, gestów co stanowi zdecydowane ułatwienie w nawiązaniu więzi emocjonalnej między nienarodzonym dzieckiem a przyszłymi rodzicami. Nagranie takiego badania na płytę DVD jest niezapomnianą pamiątką ciąży. 

Trzeba tu zastrzec, że nie zawsze obrazowanie trójwymiarowe się udaję – niekorzystne ułożenie czy ustawienie płodu, mała objętość płynu owodniowego, słaba przezierność tkanek ciężarnej mogą w istotny sposób ograniczyć możliwości 3/ 4 D. Pocieszający jest też fakt, że zdecydowanie rzadziej przyczyny te przeszkadzają w ocenie budowy płodu tradycyjną techniką dwuwymiarową. 
zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie zdjecie
 
 
line